30 Temmuz 2014 Çarşamba

Kıbrıs - Lefkoşa / Kıbrıs'a Kapsamlı Denizcilik Müzesi Çalışmaları Başladı.


YDÜ - Girne Üniversitesi işbirliğinde ülkedeki Denizcilik Müzesi eksikliğinin giderilmesi adına kapsamlı bir müze oluşturma çalışması Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde başlatıldı.
İlk aşamada 14 denizcilik kültür teması üzerinde odaklanacak olan Denizcilik Müzesi, dinamik yapısı ile birlikte bu temaların sayısını artıracak. 
İlk aşamada müzede bulunacak olan tema teşhir kısımları şöyle: 
“Kıbrıs’ın Fethi, Doğu Akdeniz Denizcilik Tarihi, Piri Reis ve Deniz Haritacılığı, İstanbul’un Fethi, Balıkçılığımız, Osmanlı Donanması, Tekne Tipolojisi Tarihi, Çanakkale Deniz Savaşı, Seyir ve Gemicilik Aletleri, Denizcilik Eğitimi Tarihi, Kıbrıs Barış Harekatı, Deniz Ticaret Tarihi, Sualtı Arkeolojisi ve Denizcilik Mirası ve Kültürü.” 


Müzede eserler yanında dijital görüntü, interaktif ekran ve monitörlerde gösterilmek üzere 3-D modellemeler ve animasyonlar da sergilenecek. Ayrıca müzede bulunacak olan kiosklar aracılığı ile müzede sergilenecek her eserin detaylı bilgisi ziyaretçilerle de paylaşılacak. Her başlık o dönemin şartlarına uygun olarak dekore edilecek ve ziyaretçilerin o dönemi hissetmeleri ve o dönemi daha iyi anlamaları sağlanacak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder